Taekwondo

5 Unique Workauts to Improve your Deadlift
HAFTADA 3 GÜN
1,5 SAAT
AKTİVİTE

Taekwondo Nedir ?

Uluslararası adı ile Tekvando, çıplak el ve ayakla yapılan, bir uzak doğu savunma sanatı ve sporudur.

600'lü yıllarda ortaya çıkan ve Kore kökenli bir spor olan Tekvando, "Ayak Sistemi" ve "Yumruk Metodu"'nun zamanla bir araya getirilmesi sonucunda şimdiki halini almıştır. Tekvando kelimesi, Korece Tae (tekme), Kwon (yumruk) ve Do (doğruluğa giden yol) kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Tekvando sporunda güçten ziyade hız çok daha önemlidir. Tekvando müsabakalarında rakibin tekniğinden kaçmak yerine, tekniği boşa çıkarıp ya da gard alarak etkisiz kıldıktan sonra karşı hamle yapılması esastır.

Taekwondo Kuşakları

Tekvando'da, tecrübe ve ustalığı belirtmek üzere kuşaklar kullanılır. Bu kuşaklar sırayla, beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı, siyah renklerdedir. Derecelendirmeyi kolaylaştırmak için, her iki kuşağın arasında bir de ara kuşak bulunur. Bu ara kuşak, öncesindeki ve sonrasındaki kuşakların rengiyle anılır. Sarı-yeşil kuşak, kırmızı-siyah kuşak gibi. 4 ayda bir kuşak sınavı yapılır, başarılı olanlar bir üst kuşağa geçerler. Başarıya göre ara kuşakları atlayarak yükselmek de mümkündür. Örneğin, sarı kuşak sınavına giren bir sporcu eğer üstün başarı gösterirse sarı-yeşil kuşak alabilir. Kuşakların en üstü siyah kuşaktır. Siyah kuşaktan sonra yeni kuşak alınmaz. Bunun yerine siyah kuşağın derecelerini belirtmek üzere Dan alınır. Bunlar 1.Dan, 2.Dan, 3.Dan, 4.Dan, 5.Dan, 6.Dan, 7.Dan, 8.Dan ve 9.Dan'dır. Her Dan derecesi arasında belli bir bekleme süresi vardır. Bu süre Dan derecesi kadar yıldır. Örneğin, 3.Dan olan birisi 4.Dan'a geçmek için 3 sene beklemek ve ardından bir imtihana girmek zorundadır. Tekvando eğitimi, kişiye; *kendine güven, *soğukkanlılık, *fedakarlık ve *alçak gönüllülük *öğretir.

Tekvando Felsefesi Bu spor, hayatın her anını bir bütün olarak ele almayı ve tüm kurallarını eksiksiz yerine getirmeyi esas alır. Tekvando'da mükemmellik; Beceri (Musoll), Yöntem (Muye), Prensip (Mudo) üzerine oluşmuştur. Musoll Tehlikeyi istenilen şekilde kontrol etmek ve ona üstünlük sağlamaktır. Muye Akıl ve vücudu uyumlu bir şekilde çalıştırarak, her ikisinden de maksimum verimi sağlamaktır. Mudo Samimiyeti, içtenliği, sabrı ve kavrama yeteneklerini katarak akıl ve vücut uyumunun seviyesini yükseltmektir. Tekvando Sporunun Faydaları Her şeyden önce, Tekvando sporu zihinsel gelişmeyi arttıran bir spor dalıdır. Tekvando sporcusu, kendine güvenen, lider vasıflı, barışçıl ve yardımsever, dürüst ve ahlaklı, vatan sever bir kişi olarak yetişir. Ayrıca bedensel gelişmeyi sağlayan Tekvando, refleks, güçlü fizik, kabiliyet, sağlıklı ve dengeli gelişmeye yardımcı olur. Tekvando sporu bir savunma sporu olarak kullanılır. Kesinlikle salon dışında kavga aracı olarak kullanılmaz!